חתונת שישי צהריים

לאורך שנים ארוכות, חתונות נחגגו באמצע השבוע בשעות הערב. בשלב מסוים, מתישהו לפני כשני עשורים החלה מגמה של עריכת חתונות שישי צהריים, שהן ממש כפי שהן נשמעות – חתונות שבמקום לערוך אותן ביום חול בשעות הערב, עורכים אותן ביום שישי בשעות הצהרים. מאז נותרה מגמה זו במקומה ולא רק שלא דעכה, אלא הלכה וגברה לאורך השנים. אלא שעדיין, לא כל אולמות האירועים ולא כל גני האירועים בחדרה מציעים את האופציה הזאת של חתונה ביום שישי. אז למה בכלל לערוך חתונה ביום שישי בצהרים? האם זה מתאים לכל עונות השנה או שישנן תקופות שמתאימות יותר? האם זה מתאים לכל אוכלוסייה, או שישנן אוכלוסיות מסוימות שעבורן זה יכול לא להתאים? על מה חשוב להקפיד כשעורכים חתונה בשעות הצהריים וביום שישי במיוחד? על כך תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

בתחילה, לפני כשני עשורים, כשהתחיל הטרנד של לערוך חתונה ביום שישי בשעות הצהריים, הייתה מעין תחושה שזה הולך להפוך לסטנדרט בעולם האירועים. שנים לאחר מכן התברר שמדובר בטרנד נישתי למדי, שיכול להיות נהדר עבור אוכלוסיות רבות בישראל מחד, אך מאידך פחות מסביר עבור אוכלוסיות אחרות. את הדברים האלה אנחנו אומרים כי בבחירה לערוך חתונה בשישי בצהריים מחיר הוא לא הפרמטר היחיד שאתם צריכים לבחון, אלא גם ובעיקר את מידת ההתאמה של האופציה הזאת לקהל האורחים שלכם.

למה בכלל להתחתן ביום שישי בצהרים?

אנשים רבים נוהגים בצורה מאוד שמרנית כלפי החיים בכלל וכלפי אירועים חשובים בחייהם. זאת הסיבה, שכאשר פרצה אותה מגמה של עריכת חתונות שישי צהריים, היה מדובר במגמה מאוד נקודתית, שהייתה מיושמת בקרב אוכלוסיות מאוד ספציפיות ובאופן מצומם. אלא שלאורך זמן, קשה להימלט מהערכים האמיתיים שעומדים מאחורי האופציה הזאת ואשר עבור אוכלוסיות מסוימות, בהחלט יכולה להוות האופציה הטובה ביותר. המניע מהעברת חתונות מימי חול בערב ליום שישי בצהריים הוא כפול: פעם אחת, אורח החיים הופך להיות יותר דינמי, אנשים עובדים קשה יותר ומתקשים יותר להתפנות לאירועים במהלך השבוע. מן הצד השני, שבוע העבודה התקצר, יום שישי הפך ליום חופשי ולכן אנשים יכולים לנוח היטב ביום חמישי ולהגיע רעננים לאירוע ביום שישי, יום פנוי מלכתחילה. פעם שנייה, מאחר ומדובר ביום שישי, חשוב שהאירוע יתרחש לפני כניסת השבת, גם ממניעים דתיים הקשורים בקידוש החתן והכלה וגם ממניעים של שמירת מסורת עבור אורחים שומרי מסורת שקיימים בכל קהל ובכל אוכלוסייה.

 

אילוצים שחשוב לקחת בחשבון כשמחליטים להתחתן בשישי

במדינות מערביות רבות, הטרנד של חתונה בשעות הצהריים של סוף השבוע הוא כבר מזמן לא טרנד אלא סטנדרט מקובל ושכיח. בישראל זה הצליח פחות והסיבה לכך היא מאוד ברורה – כניסת השבת. השבת היא יום קדוש, שההכנות אליו והשמירה עליו, ברמה כזאת או אחרת, מאפיינת אוכלוסיות נרחבות בישראל, מה שיוצר הגבלה משמעותית על האפשרות לערוך אירועים לפני כניסת השבת. הדברים מקבלים משנה תוקף בעיקר בעונת החורף ובקצוות של עונות המעבר, אז נכנסת השבת בשעה מוקדמת למדי. אבל עוד מעבר לשעת כניסת השבת, אנשים מעדיפים להעביר את יום שישי בביתם להכנת השבת, בישולים, ניקיונות וכדומה ואירוע ביום שישי בצהריים יכול קצת להכביד עליהם ופחות לשמח אותם.

היתרון הבולט בחתונה בשישי

אחרי שאמרנו את כל זה, ישנן אוכלוסיות שבהן משתנה נקודת המבט על האופציה של עריכת אירוע ביום שישי בשעות הצהריים לזווית אחרת לגמרי. באוכלוסיות אלה בוחנים את האופציה הזאת ביחס לאופציה המקובלת של עריכת האירוע דווקא בימי החול של השבוע בשעות הערב, ימים בהם נהוג לעבוד עד שעות מאוחרות ולטפל בילדים, להשכיב אותם לישון ולהתכונן ליום העבודה הבא. עבור אוכלוסיות אלה דווקא האופציה של אירוע במהלך השבוע היא האופציה הלחוצה והפחות מועדפת ודווקא אירוע ביום שישי בצהריים יכול להיות מאוד אטרקטיבי עבורם. על כן, כאשר אתם בוחנים את האופציה לערוך חתונות בשישי בצהריים הוא לא הפרמטר היחיד שאתם רוצים לבדוק, אלא בראש ובראשונה עליכם לבחון את מידת ההתאמה של האופציה הזאת לקהל האורחים שצפוי להגיע לאירוע.

ועכשיו אפשר לדבר גם על המחיר

ככלל, מרבית העלויות לא אמורות להיות מושפעות מכך שהאירוע נערך ביום שישי בצהריים לעומת אם היה נערך במהלך ימי השבוע בשעות הערב, אבל הן דווקא כן מושפעות מכך והן מושפעות בשני כיוונים שונים. בהיבט של מקום האירוע, ייתכן שדווקא תוכלו להשיג את המקום המועדף עליכם במחיר אטרקטיבי יותר מאשר המחיר הנדרש עבור עריכת האירוע בימות השבוע בשעות הערב. הסיבה לכך היא שגני אירועים ואולמות אירועים רבים עומדים ריקים וללא כל פעילות בשישי בצהריים ורבים מהם ישמחו לקבל גם סכום צנוע יותר בכדי לנצל את המקום גם בשישי בצהריים.

מול נותני שירות לאירועים הדברים יכולים להיות מעט שונים. גם נותני שירותים רבים כפופים לאילוצים השונים שמחיל עלינו יום שישי לקראת כניסת שבת ורבים מהם מעדיפים ליהנות מהיום הזה כיום חופש. עבורם, יום שישי הוא יום חופשי ואם הם בכל זאת נדרשים לעבוד, הם ידרשו על כך מחיר גבוה יותר, מה שאומר שהיצע נותני השירותים העומד בפניכם הוא מצומצם יותר ולכן המחירים צפויים להיות מעט גבוהים יותר. בסופו של דבר הדברים יכולים להתקזז, אבל כמו בכל אירוע אחר, גם במקרה של חתונה בשישי בצהריים מחיר הוא פרמטר שנקבע עבור האירוע הספציפי ויש לבחון אותו באופן ספציפי.

האם זה מתאים לכל אוכלוסייה?

ובכן, התשובה היא לא ולא בגלל שיש סיבת ברזל מאחורי התשובה הזאת, אבל בכל זאת, האופציה של חתונות שישי צהריים היא לא אופציה שיכולה להתאים לכל אוכלוסייה. כך למשל, אם מרבית בני המשפחה שלכם הם שומרי מסורת ונוהגים להכין את השבת ולקבל את השבת בנחת, אותם בני משפחה יתקשו לפנות אפילו שעה אחת ביום שישי והאירוע שלכם יכול הלכה למעשה להרוס להם את השבת ואתם לבטח לא רוצים לעשות את החיבור הזה אצל האורחים שלכם. ישנן גם אוכלוסיות, שעבורן זה לא ממש רלוונטי. המגמה של עבודה אינטנסיבית במהלך השבוע היא מגמה שלא חלה על כלל האוכלוסייה, ואפשר לייחס אותה בעיקר למגזרים מסוימים ולענפים כלכליים מסוימים. מאחר ואתם אמורים להכיר את האורחים אותם אתם מזמינים, אתם בהחלט יכולים להעריך עד כמה הם יתקשו להגיע לאירוע שלכם ביום חול בערב או אולי לחילופין ביום שישי בצהריים. זה לא מתאים לכל אחד וכדאי לחשוב על הדברים היטב לפני שמחליטים.

דברים שחשוב לדעת על עריכת חתונות שישי צהריים

אחד האלמנטים המרכזיים שיש להתייחס אליהם בעריכת חתונה ביום שישי בצהריים הוא האלמנט של מזג האוויר. עד כמה ששעות הערב יכולה להיות חמות במהלך חודשים מסוימים של השנה, באותם חודשים שעות הצהריים הן פשוט בלתי נסבלות. כך למשל, אם אתם עורכים אירוע ביום שישי בצהריים במהלך החודשים יולי אוגוסט, אתם רוצים לערוך אותה בתוך אולם אירועים בלבד או לכל הפחות באולם אירועים המשלב בתוכו גם גן אירועים בשרון. בכל מקרה, אתם רוצים שלאורחים שלכם תהיה האופציה להימלט אל המזגן במקום “להתבשל” בשמש הלוהטת של אמצע היום. מן הצד השני, בשעות החורף ואפילו בסתיו ובאביב, השבת נכנסת מוקדם יחסית, מה שמקצר מאוד את הזמן העומד לרשותכם לצורך עריכת האירוע. כמובן ששיקול זה יכול להיות רלוונטי יותר לאוכלוסיות ומשפחות מסוימות ולאחרות דווקא בכלל לא, אבל זהו פרמטר שעליכם לקחת בחשבון מנקודת המבט של האורחים שלכם ולהבטיח שאף אורח לא יתקע כשהוא לא מספיק להגיע הביתה כדי לקבל את השבת בזמן אחרי החתונה שלכם.

איפה ניתן לערוך חתונה ביום שישי בצהרים?

ככלל, האופציה של עריכת חתונות בקיץ ובכלל ביום שישי צהריים היא אופציה שהיום קיימות בה הרבה יותר אפשרויות מפעם, אבל עדיין לא מדובר בסטנדרט שבו עומדים כל האולמות וגני האירועים בארץ. ככלל, מגמה זו שכיחה יותר באזור המרכז, השפלה והשרון ושכיחה פחות באזור ירושלים למשל. גם באזור המרכז והשרון, לא כל המקומות מציעים את האופציה הזאת, לפעמים גם משיקולי כשרות של המקום ואי הרצון של המקום לקחת את הסיכון של זליגת האירוע אל תוך השבת באופן שישפיע על זכאות המקום לכשרות של הרבנות הראשית. המשמעות של הדברים הללו היא שגם רמת ההיצע העומדת בפניכם לעריכת האירוע ביום שישי בצהריים היא נמוכה יותר מרמת ההיצע הכללי, מה שאומר שיהיה עליכם להקדיש זמן רב יותר לחיפוש המקום המתאים ולקחת בחשבון שיעמדו לרשותכם פחות תאריכים פנויים לטובת עריכת האירוע. כמו כן, ייתכן שהמחיר שייגבה מכם יהיה יקר יותר מזה שנגבה עבור אירועים בימי חול בשעות הערב, שוב, לאור הפער בין רמת הביקוש ורמת ההיצע סביב האופציה של חתונות שישי צהריים.

בשורה התחתונה, אם אתם בוחרים באופציה הזאת, אתם רוצים לשקול אותה היטב גם אל מול המאפיינים של האורחים שלכם, גם אל מול מזג האוויר וגם אל מול רמת ההיצע העומדת בפניכם. אם תעשו את זה נכון, אין שום סיבה שלא תוכלו למצוא את המקום המתאים לכם ביותר לעריכת החתונה ביום שישי בצהריים.